Dijital Karekodlar

Karekod son günlerde barkod sisteminin önene geçmeye aday bir teknoloji diyebiliriz. Karekod teknolojisi datamatrix, QR kod isimleri ile de isimlendirilmektedir. Bu kavramların hepsi aynı olguyu tanımlamaktadır. Peki, bu karekod nedir? Nerelerde kullanılır? Merak ediyorsanız, cevabı yazımızda bulabilirsiniz.

Karekod nedir?

Karekod son teknoloji bir barkod okuma sistemidir. Büyük bir karenin içerisinde, birçok kare hücreden oluşan simgeleri içerisinde barındırdığı için karekod ismini almıştır. Karekod barkod sistemine kıyasla çok daha fazla bilgiyi içerisinde depolayabildiğinden tercih sebebidir. Ayrıca çeşitli yerlerdeki karekodları kendimiz sadece cep telefonu yardımı ile de görüntüleyebildiğimizden gitgide yaygınlaşmaktadır. Eski usül barkod sistemi sadece sayısal verileri saklayabiliyorken, karekod teknolojisi ile hem rakamsal hem de harf ve sembol içerin karakterleri depolayabilir ve bize sunar. Ayrıca karekod sistemi barkod sistemine nazaran çok daha hızlıdır. Bilgisayar çağını yaşadığımız şu günlerde bilgi akışını hızlandırarak bilgiye en kısa sürede ulaşmamıza imkân tanır.

Karekod sistemi hangi alanlarda kullanılır?

Karekod teknolojisi hayatımıza ilaç sektörü ile giriş yapmıştı. Bu küçük kutucuklar ile ilaçların içeriklerini, bileşenlerini görmek mümkündü. Bu uygulama başarılı bir yol izledikten sonra gitgide yaygınlaşmaya ve kullanılmaya başlandı. Karekodun diğer çeşitli kullanım alanları şu şekildedir;

– Artık işverenler kartvizit bastırırken, kartvizitlerine bu karekodları yerleştirmektedirler. Kartvizit eline geçen kişiler, bu küçük karekodları okuttuklarında ilgili kartvizit hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmekteler. Ayrıca bu kod direk olarak kartvizit üzerinde yazan firmaya yönlendirme yaptığından dolayı firma hakkında daha fazla bilgi vererek dikkat çekmektedir.
– Yollarda gördüğünüz afişlerde ya da organizasyon ilanlarında da bu kodu görmeniz mümkün. Çeşitli kodu okuttuğunuz takdirde ilgili sayfaya direk olarak yönlendirilmektesiniz ve ilgili ilan hakkında detaylı bilgiye sahip olabilmektesiniz.
– Son günlerde otobüs bileti ya da gemi bileti aldıysanız, bu biletlerde de bu kodun olduğunu ve hatta gemi turnikelerinden bu bilet üzerinde ki kodu okutarak geçiş yapıldığını görmüşsünüzdür. Bilet üzerinde ki karekoda, yolcu bilgileri, sefer bilgileri işlenir ve hızlı bir şekilde bilet kontrolü yapılır. Dolayısıyla tek tek biletler kontrol edilirken vakit kaybı yaşamazsınız.

 

Karekodlar nasıl görüntülenir?

Karekodların içeriğini görüntülemek oldukça kolay ve basit bir işlemdir. Barkod okuyucu gibi karekod okumamıza yarayan cihazlar  piyasa da mevcut olmakla beraber, hiç bir ayrı karekod okuyucuya ihtiyaç duymadan bu kodları cep telefonumuz yardımı ile görüntüleyebiliriz. Bu işlem için cep telefonumuzda bir kamera bulunması yeterlidir. Telefonumuza indireceğimiz herhangi bir karekod programını indirip, karşılaştığımız ve merak ettiğimiz karekod’u kameraya taratmamız ile program bizi ilgili sayfaya yönlendirecektir.